Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa

Choroba zapalna układu immunologicznego atakująca kręgosłup. Prowadzi do postępującego zesztywnienia i ograniczenia ruchomości. Może objąć także biodra, barki i kolana.

Objawy choroby:

- ból w krzyżu, pośladkach, biodrach, udach lub żebrach nasilający się rano i nocą, ustępujący po rozruszaniu się

- uczucie ciągłego zmęczenia

- podwyższona temperatura

- spadek masy ciała

Jeśli ból trwa dłużej niż 2-3 miesiące należy skontaktować się z lekarzem, aby podjąć leczenie. Nie leczone zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa nasila się i w efekcie może doprowadzić do powstania nowej tkanki kostnej, która spowoduje zrost kręgów i skrzywienie kręgosłupa. Zmienia się wtedy postawa ciała na pochyloną, powstaje kifoza czyli garb.

2010-09-10


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu