Zespół Reitera

To jednoczesne zapalenie cewki moczowej, stawów i spojówek powstające po infekcji wywołanej przez bakterię chlamydia. Choroba dotyka mężczyzn przed 40 rokiem życia, a pierwsze objawy pojawiają się kilka tygodniu po zapaleniu cewki.

Objawy to:

- zapalenie stawów (kolanowego, skokowego, śródstopowo-palcowego, nadgarstkowego)
- zapalenie cewki moczowej (śluzowo-ropna wydzielina z cewki moczowej)
- zapalenie spojówek, tęczówki, rogówki
- zmiany na skórze (owrzodzenia, powiększenie prącia)
- zmiany na błonach śluzowych (jamy ustnej i języka)

Objawy ogólne:

- stany podgorączkowe
- spadek masy ciała
- uczucie zmęczenia
- czasem uszkodzenie układu bodźcoprzewodzącego serca

Zwykle rzut zapalenia trwa od 3 do 5 miesięcy. Częste nawroty związane są z ponownym zakażeniem, a u około 20% chorych, choroba przechodzi w zapalenie przewlekłe.

Konieczne jest podjęcie leczenia, aby uniknąć powikłań np. problemów z prawidłowym widzeniem, nadwrażliwością oczu na światło, czy zapalenia mięśnia sercowego.

2010-09-28


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu