Zatrucia grzybami

Istnieją dwa rodzaje zatruć: takie, których objawy pojawiają się szybko - do 6 godzin po spożyciu, i takie, których objawy pojawiają się później - po 6 godzinach od zjedzenia trucizny.

Najczęściej występuje tzw. ostry nieżyt żołądkowo- jelitowy. Zaczyna się zwykle w 3 - 5 godzin po zjedzeniu trującego grzyba i przebiaga bardzo gwałtownie. Objawami są: nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka. Choroba ustępuje po 1 – 2 dniach i nie powoduje uszkodzenia wątroby. Takie objawy powodują np. gołąbki, olszówki, opieńki. Leczy się jedynie objawy zatrucia.

Zespół muskarynowy – występuje po spożyciu grzybów, które zawierają dużą ilość muskaryny. Jest to trująca substancja, która występuje m.in. w gołąbku ceglastym i muchomorze czerwonym. Objawami są: ślinotok, zlewne poty, zwężenie źrenic, kurczowe bóle brzucha, zwolnienie akcji serca i wymioty. Zespół ten również nie powoduje uszkodzenia wątroby. Leczenie polega na płukaniu żołądka.

Zespół muchomora plamistego – po zjedzeniu muchomora czerwonego. Objawy to suchość w ustach, rozszerzenie źrenic, podwyższenie temperatury, pobudzenie ruchowe i halucynacje. Leczniczo wykonuje się płukanie żołądka i podaje się węgiel aktywowany.

Zespół sromotnikowy -  po zjedzeniu muchomora sromotnikowego. Pierwsze objawy występują po 6 - 24 godzinach od spożycia grzyba. Zaczynają się nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka, które mogą trwać 1-2 dni. Potem pojawia się żółtaczka, która jest spowodowana uszkodzeniem wątroby. Może też dojść do niewydolności nerek. Leczenie jest trudne i zależy od stopnia uszkodzenia narządów wewnętrznych.

2010-08-30


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu