Zator płucny

Występuje, gdy naczynie tętnicze płuc jest zatkane skrzepem lub zatorem. Materiał skrzeplinowy powstaje w żyłach głębokich kończyny dolnej lub w żyłach miednicy mniejszej.

Po oderwaniu skrzep wędruje naczyniami do serca, a następnie do płuc. Czasem, choć zdarza się to rzadko, materiałem zatorowym są drobne cząstki tłuszczu dostające się do krwi przy złamaniach kości.

Objawy zatoru:

- nagły ból w klatce piersiowej
- płytki oddech
- duszność
- zawroty głowy
- pobudzenie
- niepokój
- kaszel

Sygnałem narastającego zagrożenia życia jest szybko narastający ból, szczególnie w czasie kaszlu lub głębokiego oddechu, krwioplucie, przyśpieszona akcja serca, zlewne poty i wstrząs.

Powstawaniu zatoru płucnego sprzyja:

- niewydolność serca
- udar
- otyłość
- zakrzepowe zapalenie żył
- złamanie kończyny dolnej
- złamanie miednicy
- długie unieruchomienie np. po operacji
- środki antykoncepcyjne, szczególnie przyjmowane przez kobiety palące
- zaburzenia krzepnięcia krwi

2010-09-28


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu