Zapalne choroby jelit

Są to choroba Crohna oraz wrzodziejące zapalenie okrężnicy. Na ich powstawanie mają prawdopodobnie wpływ czynniki genetyczne, ponieważ często występują rodzinnie.

Choroba Crohna

To odcinkowe zapalenie jelit, może dotyczyć każdego odcinka przewodu pokarmowego, od jamy ustnej do odbytu. Najczęściej umiejscawia się w jelicie cienkim lub okrężnicy. Ujawnia się  we wcześnie, zazwyczaj między 14 a 24 rokiem życia. Choroba dotyka kobiety jak i mężczyzn.

Wrzodziejące zapalenie okrężnicy

Oprócz stanu zapalnego powstają ciężkie owrzodzenia w okolicy okrężnicy i odbytu.
Objawy w obu postaciach są podobne:

- uporczywe biegunki
- krwawienia z odbytu
- temperatura
- kurczowe bóle brzucha
- spadek masy ciała

Inne nietypowe objawy:

- zapalenia stawów
- zapalenie oczu
- owrzodzenia skóry i jamy ustnej
- choroby wątroby
 
Choroby te diagnozuje się robiąc badanie kolonoskopii. Lekarz rodzinny kieruje pacjenta z wykonanym badaniem do gastroenterologa. Są to choroby niewyleczalne – można jedynie uzyskać okresy remisji.

2010-09-22


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu