Zapalenie dziąseł

Poznamy po tym, gdy podczas czyszczenia zębów szczoteczką lub nicią dentystyczną dziąsła krwawią i pojawia się na nich obrzęk.

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest podrażnienie płytką bakteryjną – kleistą substancją wytwarzaną przez bakterie żyjące w jamie ustnej. Płytka taka może się utworzyć na każdej powierzchni zęba, ale największe jej nagromadzenie spotyka się między zębami i wzdłuż linii dziąsła, czyli w przestrzeni, którą bardzo trudno jest samemu wyczyścić.

Z czasem płytka twardnieje, tworząc kamień nazębny, a nawarstwiająca się na nim nowa płytka bakteryjna powoduje dalsze podrażnienie. Nieleczony proces zapalny dziąsła prowadzi do wytworzenia się kieszeni między obrzękniętym dziąsłem, a zębem i płytki bakteryjne przedostają się w głąb tkanki.

Osadzające się w kieszeni resztki pożywienia mogą spowodować zakażenie, a ono z kolei – zapalenie zębnej. Jest to groźniejszy od innych rodzaj zakażenia, ponieważ stanowi jedną z głównych przyczyn utraty zębów przez dorosłych.

W zapaleniu ozębnej dziąsła są czerwone, obrzęknięte, bolesne i podatne na uszkodzenia. Zakażenie stopniowo niszczy kość zębodołu, prowadząc do rozluźnienia i wypadnięcia zęba.

2010-09-03


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu