Pszenica i zboża

To najczęściej obecnie wykrywana alergia, w związku ze wzrastającą świadomością na temat celiakii. Osoby, u których zdiagnozowano alergię na pszenicę mają 20% szansy na to, że są uczulone także na inne ziarna. Jest duża szansa, że z czasem ta alergia minie.

Natomiast celiakia nie jest alergią, a chorobą immunologiczną, która wpływa na zdolność organizmu do przetwarzania glutenu i białka z ziarna (pszenicy i innych). Osoby chore na celiakię przez całe życie muszą unikać glutenu i produktów pszennych, a także jęczmienia, żyta i owsa.

 

Źle zdiagnozowana celiakia może prowadzić do poważnego niedożywienia, bo gluten działa toksycznie na jelito cienkie, co sprawia, że wchłaniana jest tylko niewielka część pokarmu. Niestety w Polsce istnieje bardzo mała świadomość na temat celiakii, szacuje się, że wykryto jedynie 5 % wszystkich zachorowań. Występuje ona u osób w różnym wieku, często wykrywa się przypadki u pacjentów powyżej 40 roku życia.

 

Uczuleni na pszenicę kupując w sklepie produkty muszą zwracać uwagę na składniki znajdujące się w pieczywie, bułce tartej, płatkach śniadaniowych oraz na kaszę mannę i kuskus. Pszenicę pod innymi postaciami można znaleźć w piwie, panierce do kotletów, parówkach, sosach, lodach, dresingach do sałatek i zupach.

 

2010-06-20


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu