Orzeszki ziemne

Powodują najgroźniejsze alergie pokarmowe. Niestety to dolegliwość, która ciągnie się przez całe życie. Osoby uczulone oprócz fistaszków, nie powinny spożywać migdałów, orzechów włoskich, orzechów laskowych i orzechów nerkowca.

U osób silnie uczulonych nawet cząstka orzeszka może wywołać szok anafilaktyczny. Jest to natychmiastowa reakcja organizmu po kontakcie z alergenem - niewydolność układu krążenia i oddychania, która może prowadzić do śmierci.

 

Amerykańska organizacja Food Allergy Initiative ogłosiła, że liczba dzieci z alergią na orzeszki ziemne podwoiła się w ciągu ostatnich kilku lat. Niektóre tamtejsze linie lotnicze rezygnują z podawania orzeszków na pokładzie, a szkoły zabraniają sprzedawania uczniom kanapek z masłem orzechowym.

 

Ci, którzy cierpią na silną alergię muszą zrezygnować z innych produktów wytwarzanych w tym samym zakładzie, takich jak: cukierki czekoladowe, ciastka i lody. Należy także unikać potraw z olejem arachidowym.

 

2010-06-20


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu