Wróg - nałóg!

Na nic się zdają etykiety umieszczane przy każdej paczce papierosów ostrzegające przed negatywnymi skutkami palenia. Dla przeciętnego palacza zdają się nie istnieć. Ale, co kiedy palaczem jest kobieta w ciąży? Wtedy palaczem jest również dziecko, nie mającego najmniejszego wpływu na to, co dostaje się do jego organizmu.
O tym, że ten tak powszechny w Polsce nałóg szkodzi zdrowiu nikogo nie trzeba przekonywać. Dlaczego więc co raz więcej kobiet spodziewających się dziecka palenia nie rzuca? 
 
Być może przez panujące mity, które zdaje się, wymyślone zostały przez same zainteresowane, aby reszta świata nie ingerowała w ich własny.
 
Najbardziej szkodliwym dla nienarodzonego człowieka mitem  jest jego domniemane uzależnienie, i szok, którego może doznać, kiedy kobieta palić przestanie. W związku z tym, dla dobra dziecka mama zatruwa jego malutki organizm czterema tysiącami substancji chemicznych, w tym czterdziestoma rakotwórczymi, które między innymi hamują dostęp tlenu potrzebnego mu do prawidłowego rozwoju. Płód jest więc niedotleniony i niedożywiony, w związku z tym rodzi się ono  z niższą wagą urodzeniową.
 
W dobie, kiedy wszystko, co modne zastępuje to, co jest racjonalne, przyszedł okres, kiedy e-papieros stał się niezwykle popularnym wynalazkiem, tak zwanym zamiennikiem. 
 
W pierwszej fazie ludzie sięgają po niego, aby zrobić pierwszy krok w stronę rzucenia nałogu, nie zdając sobie sprawy z tego, że ten nowy wynalazek czasami zawiera więcej uzależniającej nikotyny niż zwykły papieros, w efekcie czego palą jeszcze więcej.
 
Nikotyna oprócz uzależnienia, odpowiedzialna jest również za wzmożoną częstość akcji serca, przyśpieszenie oddechu i ciśnienia, podwyższa też poziom glukozy (może to spowodować rozwój cukrzycy u dziecka),  a co najgorsze powoduje zwapnienie żył i ich zwężenie. 
Oczywiście są dostępne również e-papierosy, które nie zawierają nikotyny, trzeba jednak pamiętać, że nie są one produkowane na bazie ziół, tylko składników chemicznych, takich jak glikol propylenowy.
 
Wracając do papierosów analogowych, należy zdawać sobie sprawę z tego, że palenie w czasie ciąży może prowadzić do poronień, krwawień, czy przedwczesnego odklejenia łożyska. Palenie papierosów powoduje też, że ilość naturalnego pokarmu zimniejsza się o około 30%, nie posiada ono takich walorów zdrowotnych jak mleko matki niepalącej, ponieważ znajduje się w nim cała chemia, którą karmiąca dostarcza swojemu organizmowi razem z każdym wypalonym papierosem. W związku z czym odporność dziecka przyjmującego taki pokarm spada, w wyniku czego potomstwo palaczki jest bardziej podatne na choroby wieku dziecięcego, śmierć łóżeczkową, czterokrotnie bardziej narażone na zapalenie oskrzeli i płuc, mniej śpi i ma mniejszy apetyt. 
 
Czy warto ryzykować?

2013-09-27


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu