Woszczyna w uchu

Woszczyna jest wytwarzana przez gruczoły kanału słuchowego, by ochraniać wnętrze ucha. Nadmierne jej nagromadzenie może spowodować ból, swędzenie, szum w uszach i czasową utratę słuchu.

Woszczyna, inaczej woskowina, znajduje się w kanale słuchowym, ciasnym tunelu długości około 2,5 centymetra, ciągnącym się od ucha zewnętrznego do błony bębenkowej. W tym tunelu mieści się wiele zakończeń nerwowych i dlatego nawet najlżejsze dotknięcie lub nacisk powoduje bolesność.

Nagromadzenie woszczyny jest łatwe do wykrycia. Może to stwierdzić lekarz, zaglądając do ucha przez otoskop – wziernik z układem szkieł powiększających i specjalnym oświetleniem. Niektóre osoby mają skłonność do gromadzenia się woszczyny i jak tylko poczują pogorszenie się słuchu powinny usuwać jej nadmiar.

Leczenie polega na płukaniu za pomocą przyrządu o kształcie pętli lub małego urządzenia wytwarzającego próżnię. Zabieg usuwania jest bezbolesny.* Po zabiegu pacjent ma wrażenie, że wszystko słyszy o wiele głośniej, ponieważ nagle znika zapora, która utrudniała słyszenie.

Dbając o higienę uszu nie należy używać pałeczek z watą. Ich używanie powoduje głębsze wsuwanie woskowiny. Uszy powinno się czyścić watą nałożoną na palec, tylko tam gdzie jesteśmy w stanie to zrobić. Do czyszczenia głębszej części kanału słuchowego zewnętrznego można używać specjalnych preparatów dostępnych w aptekach.

2010-08-12


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu