Włośnica

Choroba wywoływana jest przez pasożyty zwane włośnikami krętymi. Do zakażenia dochodzi na skutek spożycia mięsa wieprzowego (również dziczyzny), w którym znajdują się włośnie.

Włośniki należą do grupy nicieni i są bardzo niebezpiecznymi pasożytami. W organizmie człowieka mogą bytować nawet kilkadziesiąt lat.

Pierwsze dolegliwości występują około 7 dnia od momentu spożycia zakażonego mięsa. W tym czasie larwy przedostają się z żołądka do jelita cienkiego i tam bardzo szybko dochodzi do ich rozmnożenia.

Objawy zakażenia organizmu to:

- bóle głowy
- gorączka
- wymioty
- obrzęk powiek

Następnie, kiedy włośnie dotrą do mięśni, dochodzi do silnych bólów i sztywności mięśni. Mogą pojawić się trudności w oddychaniu, mówieniu, poruszaniu. Jest to bardzo groźna choroba i może nawet skutkować śmiercią.

Niezmiernie ważne jest zapobieganie jej powstawania, między innymi nie można kupować i spożywać mięsa wieprzowego i dziczyzny z niewiadomego źródła.

2010-09-14


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu