Wady wzroku

Widzenie to skomplikowany proces, który może być zakłócony przez urazy, starzenie się i choroby.

Wady wzroku spowodowane są głównie zaburzeniami w skupianiu światła na siatkówce oka. Oto kilka najczęściej występujących:

Astygmatyzm

Polega na zniekształceniu rogówki, czyli przeźroczystej warstwy w przedniej części gałki ocznej. Wskutek tego promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie siatkówki i powodują zniekształcenie obrazów.

Dalekowzroczność


Promienie światła skupiają się w punkcie za siatkówką, zamazując widzenie obiektów położonych blisko.

Krótkowzroczność

Promienie światła skupiają się tuż przed siatkówką, wskutek czego źle widzi się przedmioty położone daleko.

Starczowzroczność

Rozwija się wraz z procesem starzenia, w którym soczewki tracą właściwą im elastyczność, co staje się przyczyną dalekowzroczności.

Daltonizm


Komórki siatkówki nazywane czopkami, nie są w stanie rozróżnić całej gamy barw. Zaburzenie to jest na ogół wrodzone i dotyczy częściej mężczyzn niż kobiet.
Inne jego rodzaje mogą rozwijać się w miarę procesu starzenia lub stanowić wtórne objawy w przebiegu cukrzycy, jaskry, stosowanego leczenia albo zatrucia.

2010-08-16


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu