Uważaj na raka piersi

Choroba nigdy nie jest czymś przyjemnym. Są jednak schorzenia, które wywołują nieprzyjemny dreszcz i wyparcie. Tymczasem właśnie tym chorobom możemy przeciwdziałać, mając je na uwadze. Tak jest z rakiem piersi. Jest jednym z tych nowotworów, które są najczęstszą przyczyną zgonów kobiet. Rak piersi to poważne zagrożenie, zatem systematyczne badanie piersi oraz zgłaszanie lekarzowi wszelkich niepokojących objawów staje się kwestią życia i śmierci.

Choć mammografia jest badaniem coraz łatwiej dostępnym, a wiedza na temat raka piersi jest coraz silniej upowszechniania, wiele kobiet lekceważy problem i ignoruje pierwsze symptomy choroby. Jakich sygnałów nie można lekceważyć? Jakie czynniki sprzyjają rozwojowi tej choroby?

Wiadomo, że ryzyko zachorowania na raka piersi zwiększa się z wiekiem, jednak nie tylko proces starzenia się organizmu sprzyja tej chorobie. Wiadomo, że rak piersi znacznie częściej występuje w przypadku kobiet, które dość wcześnie zaczęły miesiączkować.

 

Stosowanie leków antykoncepcyjnych i hormonalnych, bezdzietność oraz nadwaga to kolejne czynniki, które podnoszą ryzyko. Szczególną ostrożność powinny zachować te kobiety, w których rodzinie przypadki raka piersi miały miejsce już w przeszłości. Brak aktywności fizycznej oraz dieta, w której zbyt często pojawiają się tłuszcze nasycone to kolejne przyczyny pojawienia się tej choroby.

 

Jakie objawy powinny wzbudzić zaniepokojenie? Wbrew pozorom nie tylko guzki wyczuwane pod pachą lub w piersi są sygnałem tej choroby. Rak piersi może się też objawiać zmianą kształtu piersi, zmianami skórnymi zachodzącymi w rejonie brodawki oraz bólem piersi.

 

Obrzęk ramienia oraz pomarszczona skóra piersi to kolejne niepokojące czynniki, których żadna kobieta lekceważyć nie powinna.

2014-06-18


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu