Uderzenia gorąca

Na uderzenia gorąca o różnym nasileniu skarży się większość kobiet w okresie menopauzy. Najskuteczniejszą metodą ich zwalczania jest HTZ - Hormonalna Terapia Zastępcza. Reguluje poziom hormonów i powstrzymuje objawy menopauzy.

Powodem ich pojawienia się jest spadek poziomu estrogenów, który powoduje zaburzenia kurczliwości naczyń krwionośnych regulujących temperatury ciała. W trakcie uderzenia dochodzi do podwyższenia temperatury skóry i rozszerzenia się naczyń krwionośnych.

Fala gorąca pojawia się najpierw w okolicy twarzy, szyi i klatki piersiowej, potem przechodzi na resztę ciała. Ataki występują z różną częstotliwością - od kilku do nawet kilkudziesięciu na dobę, trwają od kilku sekund do około pół godziny. Najskuteczniejszą metodą na zwalczanie uderzeń gorąca jest HTZ - Hormonalna Terapia Zastępcza. Reguluje ona poziom hormonów i powstrzymuje objawy menopauzy.

Z metody HTZ nie mogą jednak korzystać wszystkie kobiety, gdyż jest kilka przeciwwskazań do jej stosowania:


- rak piersi
- rak błony śluzowej macicy
- endometrioza
- krwawienia z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie
- choroba zakrzepowo -zatorowa
- ciężka niewydolność wątroby

Inne metody stosowane w terapii uderzeń gorąca to:


- zażywanie leków antydepresyjnych
- zażywanie fitoestrogenów - roślinnych odpowiedników żeńskich hormonów. Są to substancje o działaniu zbliżonym do estrogenów, ale od nich słabsze np. preparaty z miłorzębu lub soi.

2010-10-04


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu