Terror laktacyjny na wakacjach

"Terror laktacyjny" to według mam, presja mówiąca o tym, że karmienie piersią jest dla dziecka najlepszym rozwiązaniem. Jak wykazują badania - prawie 100% kobiet przed urodzeniem deklaruje chęć karmienia piersią. Do rzadkości należą przypadki, że mama chce karmić sztucznie od razu.

Zjawisko terroru laktacyjnego wynika zarówno z tradycyjnego podejścia do spraw żywienia noworodków, jakie reprezentują starsze pokolenia, jak i z nowoczesnego sposobu postrzegania pokarmu matki, który w pierwszej fazie życia dziecka jest najlepszym rozwiązaniem.

 
Trudno się nie zgodzić z taką opinią, zwłaszcza, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) promuje karmienie piersią dziecka do 6 - go miesiąca życia i wymaga przestrzegania tych wytycznych przez producentów mleka modyfikowanego. Wynika stąd zakaz promowania mleka początkowego. Karmienie piersią, nawet jeśli początkowo może przysparzać mamie trudności, jest bardzo wygodne, ekonomiczne, a przede wszystkim stanowi pełnowartościowy posiłek dla niemowlęcia.
 
Mamy podają jedynie dwa minusy karmienia piersią – nieustanne zwracanie uwagi na swoją dietę, tak by pokarm był wartościowy i by dziecko nie miało żadnych dolegliwości. Drugą sprawą stanowiącą utrudnienie był fakt, że nie do końca mogą kontrolować ilość wypijanego mleka. Czasem rodzi to niepokój, czy dziecko jest najedzone, szczególnie, gdy należy do tych bardziej spokojnych i nie upominających się o pokarm.
 
Marzeniem mam – pół żartem pół serio – jest karmiący piersią ojciec, który czasem mógłby przejąć ten obowiązek nocą.  Mama karmiąca piersią jadąc na wakacje nie musi pamiętać o zapasie mleka, o butelkach, termosach, jej wygodą jest to, że ma pokarm zawsze przy sobie i zawsze gotowy.

 

Inaczej ma się sprawa w przypadku mam, które nie mogły od początku karmić piersią lub pokarm szybko im zanikł. Jest to dla nich mało komfortowa sytuacja, właśnie ze względów społecznych. Mają mocno zakorzenione w głowie, że jeśli nie karmią, to nie są dobrymi mami. Ważne by dostrzec takie mamy i pomóc im w psychicznym przełamaniu utartych schematów.
 
Butelkowa mama – gdyby to od niej zależało – tak szybko nie zmieniałaby mleka, a zatem nie ma w tym jej winny. W badaniach jednak mamy mówią o takim poczuciu winy.
 
Mleka dostępne na rynku w obecnych czasach są już tak dobrej jakości i tak bardzo zbliżone do pokarmu kobiety, że nie trzeba się martwić, że dziecko nie otrzyma wszystkiego co najważniejsze. Do mleka modyfikowanego dodawane są składniki niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.


Przy takim sposobie karmienia na wakacje trzeba zabrać nieco więcej rzeczy. Wielu producentów mleka modyfikowanego ma w swojej ofercie mleka gotowe do podania, z których warto skorzystać w czasie wakacji.

2010-07-15


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu