Stwardnienie rozsiane (SM)

Zazwyczaj chorują młodzi ludzie między 20 - 40 rokiem życia. SM zdarza się dość często, gdyż dochodzi do 30 - 100 zachorowań na 100 tysięcy mieszkańców.

To choroba ośrodkowego układu nerwowego charakteryzująca się obecnością tzw. ognisk demielinizacji w mózgu i rdzeniu kręgowym. W tych miejscach zniszczona jest specjalna osłonka nerwów, która pozwala na przekazywanie impulsów nerwowych.


W następstwie dochodzi do rozpadu komórek nerwowych. Choroba ma różne, urozmaicone objawy, które na początku nie są niepokojące. To m.in.: zaburzenia czucia na twarzy lub kończynach, całkowite lub przemijające zaniewidzenie, epizody podwójnego widzenia, osłabienie, niestabilność chodu, problemy z zachowaniem równowagi.


Przebiega wieloetapowo – obserwuje się rzuty choroby z okresami zaostrzenia i remisji. Rzut choroby to inaczej pojawienie się nowego objawu lub zaostrzenie już istniejącego.


Przyczyny nie są znane, ale istnieje wiele hipotez. Jedną z nich prawdopodobnie są zakażenia wirusowe, które nie powodują objawów klinicznych (tzw wirusy latentne). Obecnie uważa się SM za chorobę autoimmunologiczną.


W diagnostyce stosuje się przede wszyskim badanie rezonansu magnetycznego i badanie płynu mózgowo rdzeniowego.


Leczenie jest skomplikowane i dobiera się je indywidualnie w zależności od zaawansowania choroby – stosuje się interferon (rodzaj białka). Stwardnienie rozsiane to choroba, która prowadzi do niepełnosprawności i nie jest uleczalna. Nie wpływa jednak na długość życia.

2010-09-22


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu