Stulejka – zwężenie napletka

Stulejką nazywamy zwężenie napletka uniemożliwiające ściągnięcie go poza żołądź. Może wystąpić w każdym wieku. U niemowląt zazwyczaj jest to wada wrodzona, zaś u chłopców i mężczyzn najczęściej bywa następstwem stanów zapalnych napletka.

Do około 2 roku życia napletek u chłopców jest stosunkowo długi, ciasny i wąski, co nie pozwala na całkowite ściągnięcie go poza żołądź. W warunkach prawidłowych u chłopców powyżej 3 roku życia napletek pozwala się już zsunąć.

W stulejce ujście napletka może być tak zwężone, że oddawanie moczu jest utrudnione i bolesne. Wymagana jest wtedy interwencja lekarza, aby zapobiec poważniejszym następstwom. Sygnałem alarmowym, że dzieje się coś złego są: zaczerwienienie lub obrzęk prącia, ból i trudności w oddawaniu moczu.

2010-09-23


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu