Składka zdrowotna absurdem służby zdrowia

Media donoszą o kuriozalnych przypadkach, kiedy za te same usługi zdrowotne w placówkach służby zdrowia płacą zarazem pacjenci, jak i Narodowy Fundusz Zdrowia. Nic w tym jednak dziwnego, bo systemowo już składka zdrowotna jest kompletnym dziwactwem. Gwarantowana konstytucyjnie dostępność do opieki zdrowotnej jest tylko pretekstem do kolejnego haraczu.

Polskiemu dziwacznemu systemowi opieki zdrowotnej daleko do standardów z rozwiniętych krajów zachodnich. Przykładem jest fakt, jak łatwo oszukać pacjenta. Bowiem to pacjenci powinni informować Narodowy Fundusz Zdrowia o wszystkich płatnościach dokonywanych w publicznych i prywatnych placówkach. Jak się okazuje, ich ubezpieczenie zdrowotne bardzo często pokrywa usługę, za która już zapłacili z własnej kieszeni, słysząc od pracownika służby zdrowia, że ubezpieczenie nie obejmuje ich leczenia.

 

Absurdalny system składek służby zdrowia zmusza nas do kontrolowania pracodawców lub samemu odprowadzania składek zdrowotnych. Jednak czy wiemy cokolwiek o tym, jak one są wykorzystywane? Zakład Ubezpieczeń Społecznych zlicza wpływające na ich konta nasze pieniądze, ale nie zlicza już i nie informuje, czy jakaś placówka wykorzystała nasze środki w celu naszego leczenia. Składki zdrowotne są obowiązkowe – jednak nie wiemy co one obejmują, ani kto z nich korzysta.

 

Każdy element składki zdrowotnej jest absurdalny – poczynając od jej odliczania. Składka zdrowotna wynosi 9% podstawy wynagrodzenia, jednak tylko 7,75% podlega odliczeniu od podatku dochodowego. 

 

Nieważne, czy płacimy składki, czy nie. To nie gwarantuje możliwości korzystania z odprowadzanych przez nas pieniędzy. Liczba chorych ustalana jest przez urzędników. Płacimy składkę zdrowotną, jednak po wyczerpaniu rocznych limitów na określoną usługę będziemy czekać, aż placówka podpisze kolejny kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jeśli go nie podpisze, to też nic dziwnego – wtedy już wiemy, że nie ma takiej choroby, jak doskwierająca nam dolegliwość. Jeśli jednak chcemy, to możemy nieistniejącą chorobę leczyć sobie w prywatnej klinice. Ponieważ urzędnik wie lepiej, jak rozdysponować zarobione i odprowadzone przez nas pieniądze. 

2013-03-06


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu