Rok według alergika

Roztocza, naskórki zwierząt i pleśnie wewnątrz domowe uprzykrzają życie alergików przez cały rok. Natomiast na alergeny pyłków roślin jesteśmy narażeni od lutego do października.

Alergen to substancja pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, która wywołuje reakcję uczuleniową. Objawy te mogą występować jako:


- atopowy nieżyt nosa (katar, kichanie, swędzenie oczu),
- astma atopowa (duszności, kaszel)
- atopowe zapalenie skóry (zmiany skórne, świąd)


Od lutego zaczyna się sezon pylenia. Przebiega on  według poniższego schematu, choć stężenia pyłków roślin mogą się różnić z powodu zmiennych warunków pogodowych, np. długiej zimy, czy suszy. Zwykle stężenie pyłków jest wyższe w słoneczne dni.


Oto jak przedstawia się kalendarz pylenia:


Luty – leszczyna, olcha


Marzec – leszczyna, olcha, wierzba, topola, wiąz


Kwiecień – brzoza, jesion, topola, wierzba, grab, buk


Maj – brzoza, dąb, szczaw, pokrzywa, trawy


Czerwiec – trawy, szczaw, babka, pokrzywa, Alternaria (grzyby pleśniowe)


Lipiec – trawy, Alternaria, Cladosporium (rodzaj grzyba), pokrzywa, komosa, bylica,


Sierpień – bylica, Alternaria, Cladosporium, komosa, pokrzywa i lokalnie ambrozja


Wrzesień – bylica, Alternaria, Cladosporium, komosa, lokalnie ambrozja


Październik – Cladosporium


Źródło: Kalendarz Alergika

2011-03-22


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu