Przyczyny wypadania włosów

Twoja fryzura nie przypomina lwiej grzywy? Może to stres, niedobory witamin, niektóre leki lub choroby spowodowały ten stan. Jeśli wypadanie włosów stanowi problem, zgłoś się po poradę do lekarza rodzinnego.

1. Stres i jego wpływ na nasz organizm to najczęstsza przyczyna wypadania włosów. Zazwyczaj jest to objaw, który pojawia się ze znacznym opóźnieniem. Ustępuje samoistnie w przeciągu 6 miesięcy. Niestety u niektórych może stać się dolegliwością przewlekłą. Stres powoduje przede wszystkich osłabienie włosów i ich przedwczesne wypadanie. Na szczęście jest to związane z cyklem wzrostu włosa i w momencie odnowienia włosów, objawy mogą zupełnie ustąpić.

2. Niedożywienie i niedobory witamin może również wpływać na stan naszej fryzury. W takiej sytuacji należy przede wszystkim uzupełnić dietę i zastosować preparaty witaminowe.

3. Łysienie androgenowe jest dość częstą przyczyną utraty włosów. Dotyczy aż połowy mężczyzn i tylko co dziesiątej kobiety. Jest to łysienie związane z hormonami i taka skłonność jest dziedziczona. Przyczyną jest dihydrotestosteron, który powstaje z androgenów (męskich hormonów płciowych). W niewielkich ilościach produkuje go również organizm kobiety.

4. Łysienia plackowate – powstaje gdy na niektórych miejscach na skórze głowy zupełnie wypadają włosy. Najczęściej ten rodzaj łysienia pojawia się u kobiet. Jest to choroba autoimmunologiczna, ale rzadka, bo dotyka około 2% populacji. Leczenie jest bardzo trudne i długotrwałe. Choroba może ustąpić całkowicie, ale czasami łyse placki pozostają. Łysienie plackowate może być mylone z grzybicą skóry głowy, która również powoduje łysienie plackowatych ognisk – ale skóra nie jest pozbawiona włosów całkowicie. Są one w tych miejscach ułamane.

5. Łysienie może towarzyszyć niektórym chorobom np. autoimmunologicznym jak w przypadku tocznia układowego, ale też może wystąpić w niedoczynności tarczycy. W tym przypadku leczy się chorobę podstawową.

6. Włosy wypadają także przez leki stosowane w chorobach nowotworowych. W takich przypadkach odrastają po odstawieniu leków, a czasami nawet pomimo ich dalszego stosowania.

2010-11-22


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu