Przeziębienie czy alergia?

Jeżeli wrócisz z najbliższego spaceru z zaczerwienionymi oczami i katarem, to wcale nie musi być oznaka przeziębienia, ale reakcja na pyłki.

Choć wiosna jeszcze każe na siebie czekać, już teraz osoby wrażliwe, po spacerze w lesie, mogą być narażone na kontakt z alergenami. Pierwsze pylenie np. leszczyny przy ciepłym sezonie odbywa się w lutym.

 

Alergię można pokonać

Dobrą praktyką jest przyjmowanie leków przeciwalergicznych  na dwa tygodnie przed rozpoczęciem pylenia rośliny, na którą jesteś uczulony. Najlepiej unikać też wyjazdów w teren i kempingu w najbardziej natężonym okresie pylenia. W czasie pylenia lepiej jest zamykać okna w domu, oraz  podczas jazdy samochodem.

Osoby wrażliwe powinny przebywać  z dala od siana i stodoły oraz uniknąć grabienia liści, czy koszenia trawy. Aby utrzymać pyłki z dala od oczu można nosić okulary.


Po spacerze - dokładne mycie
Po powrocie ze spaceru najlepiej jest wziąć prysznic i umyć włosy, a także zmienić ubranie. Alergicy nie powinni suszyć ani wietrzyć swoich ubrań na dworze.


Niestety u osób uczulonych na pyłki roślin i drzew reakcje alergiczne, np. pieczenie w jamie ustanej, kłopoty z oddychaniem, mogą wywołać niektóre owoce i warzywa. Są to tak zwane reakcje krzyżowe.


I tak osoby uczulone na pyłki brzozy, mogą być nadwrażliwe na jabłko, wiśnie, marchew i seler. Z kolei u osób uczulonych na pyłki traw, reakcja krzyżowa może wystąpić po zjedzeniu pomarańczy, melona, arbuza.


Leczenie opiera się na diecie eliminacyjnej oraz farmakoterapii i ma na celu likwidację objawów alergii wziewnej i wrażliwości pokarmowej.

2011-03-18


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu