Przedawkowanie kofeiny

Uwaga! Kofeinę spożywasz nie tylko w filiżance porannej kawy. Jest ona także składnikiem napojów, leków i słodyczy.

Kofeina występuje w napojach gazowanych, napojach energetyzujących, czarnej herbacie. Jest często  składnikiem leków przeciw przeziębieniu, dodaje się ją do cukierków i czekoladek. Możemy więc przedawkować ją zupełnie nieświadomie.

 

Kofeina jest środkiem pobudzającym i jej nadmierna ilość może powodować efekty uboczne, takie jak:
- szybkie bicie serca
- problemy ze snem
- częstsze oddawanie moczu
- nudności i wymioty
- poczucie lęku i niepokoju
- uczucie depresji
- drgawki

 

Czytaj także: Alkohol i leki


Oprócz złego samopoczucia jest jeszcze jeden powód, żeby nie pić kawy bez umiaru. Badania przeprowadzone przez szwedzkich naukowców, udowodniły, że picie kawy, co prawda zmniejsza ryzyko raka piersi u kobiet, ale wpływa ujemnie na rozmiar biustu. Piersi kobiet, które piją kawę po prostu stają się mniejsze.


Pamiętaj, że zamiast kawy możesz pić inne napoje o podobnym smaku lub działaniu np. kawę zbożową, kawę bezkofeinową, miętę, zieloną herbatę lub pobudzającą yerbę mate.

2011-02-11


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu