Przeciążenie żelazem

Inaczej hemochromatoza. Jest dziedziczną, metaboliczną chorobą, w której dochodzi do nadmiernego wchłaniania żelaza z pożywienia. Objawy to m.in. ciągłe zmęczenie i zaburzenie pracy serca.

U zdrowego człowieka żelazo podlega procesowi recyrkulacji - uwolnione z rozpadających się krwinek czerwonych wbudowywane jest do nowo powstających.

Gdy poziom żelaza we krwi jest obniżony, organizm wchłania je z pożywienia. Kiedy jednak jego zapasy w różnych tkankach i narządach są duże, ujawnia się cukrzyca i może dojść do uszkodzenia serca, wątroby, trzustki, jąder i stawów. U osób z hemochromatozą zastoinową niewydolność serca prowadzi do śmierci.

Objawy rzadko pojawiają się  przed 20 rokiem życia, najczęstsze są u osób powyżej 40 stki. Są to:


- ciągłe uczucie zmęczenia
- bóle stawów
- dolegliwości żołądkowo - jelitowe
- powiększenie wątroby
- zaburzenie rytmu serca
- szarobrązowe zabarwienie skóry, szczególnie twarzy

Badania genetyczne wykazują, że jedna na dziesięć osób przenosi gen hemochromatozy, ale choroba ujawnia się tylko wtedy, gdy jest on odziedziczony po obojgu rodzicach - nosicielach choroby.

 

Kobiety rzadziej zapadają na hemochromatozę niż mężczyźni, prawdopodobnie ma to związek z comiesięcznymi stratami żelaza w czasie miesiączek, oraz w okresie ciąży.

2010-09-28


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu