Porfiria

Ze względu na podobne cechy łączono występowanie tej choroby z wampiryzmem. Nie są to teorie naukowo potwierdzone. Na to schorzenie cierpiał prawdopodobnie Vincent Van Gogh.

Porfiria to grupa chorób, których główną przyczyną jest zaburzenie w powstawaniu związku chemicznego - hemu. Głównym zadaniem hemu po związaniu z białkiem i wytworzeniu hemoglobiny jest transport tlenu w naczyniach krwionośnych. Objawami choroby są:

- czerwone zabarwienie moczu
- zmiany skórne, pojawiające się pod wpływem słońca: pęcherzyki, nadżerki, odbarwione blizny zanikowe
- zęby mają kolor brunatny, a w świetle UV pojawia się na nich czerwona fluorescencja
- niedokrwistość hemolityczna
- hepatosplenomegalia, czyli powiększenie wątroby i śledziony
- ostry ból brzucha (bardzo charakterystyczny)
- pocenie się
- wymioty
- bezsenność

Porfiria może być genetyczna lub być wywołana innym niegenetycznym czynnikiem np.alkoholizmem, zatruciem żelazem, infekcją wirusową.

Wrodzona porfiria nie jest uleczalna. Można jedynie łagodzić jej przebieg. Objawia się najczęściej w wieku młodzieńczym pod wpływem promieni UV światła słonecznego. Dlatego chorzy powinni bezwzględnie unikać słońca.

2010-09-08


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu