Porażenie nerwu twarzowego

Inaczej porażenie Bella, powoduje niedowład mięśni twarzy odpowiedzialnych za jej ruchy. Najczęściej dotyka osoby w wieku powyżej 40 lat, choć nie stanowi to reguły.

Zwykle porażenie występuje jednostronnie i jest odwracalne. Przyczyna nie jest znana. Zazwyczaj objawy występują nagle, czasem podczas snu. Zdarza się, że na kilka dni przed porażeniem, pojawia się ból za uchem.

Objawy to:


- niemożność zamknięcia powieki
- zniesienie lub osłabienie napięcia mięśniowego po porażonej stronie
- wykrzywienie lub asymetria twarzy
- trudności w mówieniu
- trudności w jedzeniu
- jednostronne opadanie kącika ust
- zaburzenia smaku
- niedosłuch
- wysychanie spojówek
- pieczenie oka po porażonej stronie

Należy pamiętać, że podobne objawy mogą wystąpić po udarze mózgu – dlatego każdy taki przypadek należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

2010-09-13


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu