Noni - morwa indyjska i jej właściwości

Szukamy alchemicznej substancji, która poprawi życie człowieka. Jest nam dobrze, w porównaniu do poprzednich pokoleń. Ale czy nie możemy żyć jeszcze zdrowiej, jeszcze lepiej? Pomóc ma tym owoc noni.

Współczesna farmacja szuka rozwiązania i odpowiedzi na pytanie, czy można wydłużyć ludzkie życie i czy można stworzyć lek chroniący nas przed chorobami. Świadoma suplementacja pozwala odkryć jednak, że odpowiedzi na to pytanie możemy szukać w otaczającej nas przyrodzie. 

 

Oto w ramach wydawnictwa Publikacje Zarzyccy wydana została książka Renaty Zarzyckiej „Polinezyjski owoc noni”. Autorka opisuje swoją podróż po Polinezji śladami niezwykłego owocu , jakim jest morwa indyjska. Morwa zwana jest noni na Hawajach, nono na Tahiti, czy kura na Fidżi. Morwa indyjska należy do gatunku roślin z rodziny marzanowatych.

 

Noni jest powszechnie stosowana w medycynie ludowej. Jednak żadne z jej zastosowań nie doczekało się naukowej weryfikacji. O leczniczych właściwościach morwy indyjskiej wspominano już przed wiekami. Noni przetwarzana jest w całości, bo według podań zarówno liście, łodygi, jak i korzenie mają właściwości lecznicze. Popularny jest obecnie sok z jej owoców.

 

Zainteresowanych odsyłamy do książki Renaty Zarzyckiej, a poniżej przytaczamy fragment książki „Polinezyjski owoc noni”: „Oto, co na plantacji powiedziała nam jej właścicielka (tłumaczenie): „Jesteśmy na plantacji, gdzie rosną drzewka noni. Ta plantacja została założona w 2000 roku i jeśli chodzi o czas od posadzenia małego drzewka do owocowania jest to dziewięć miesięcy. Noni tutaj produkuje się na sok, dlatego musi być dojrzały. Mieszkańcy Polinezji, Fidżi, okolicznych wysp jedzą twarde, niedojrzałe owoce noni, a także liście blanszowane w gorącej wodzie jako sałatkę. Owoc je się pieczony – nie surowy. Natomiast, jeśli chodzi o zalety noni jako medykamentu, to Polinezyjczycy znają je od dawna. Już małe dzieci wiedzą, do czego służy. Miękki owoc można stosować na różnego rodzaju owrzodzenia. Owoc noni nie pachnie, dopiero przekrojony wydziela specyficzny aromat. Około trzydziestu procent owocu to miąższ, a reszta to woda. Używamy jego pestek, żeby robić kosmetyki: kremy nawilżające, szampony, mydła. Wyrabia się z nich również „antybiotyk” do regeneracji komórek. Jest równocześnie mocnym antyutleniaczem.


Mówi się o tym, że noni pomaga na wiele dolegliwości. Dzieje się tak dlatego, że zawiera składnik nazywany prokseroniną. Ciało ludzkie produkuje prokseroninę. Serotonina zamienia się na kseroninę, która pomaga nam odepchnąć wszystkie zewnętrzne mikroby. Jest coś, co jest bardzo szczególne dla noni. Reguluje ciśnienie, poziom cukru, cholesterol i w niektórych przypadkach leczy. Możecie potwierdzić u waszego przewodnika i kierowcy, że wiele przypadków raka zostało uleczonych za pomocą owocu noni. Produkuję i sprzedaję sok z noni od 2001 roku i dużo ludzi tutaj przybywa, powraca, by podziękować za wyleczenie z różnych chorób. Jak mówiłam, noni broni nas przed mikrobami, ale też odradza, reformuje komórki i jest to medycznie dowiedzione, że ma takie działanie. To wszystko, co powiedziałam, zostało dowiedzione medycznie. Dlatego ludzie używają noni bez względu na jego niedobry smak i zapach."

2013-09-26


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu