Niedobór witaminy B 12

Może spowodować bardzo groźne objawy neurologiczne, hematologiczne i psychiatryczne. Jedną z oznak niedoboru tej witaminy jest m.in. przedwczesne siwienie i cytrynowe zabarwienie skóry.

Niedobór B 12 jest najczęściej spotykany u osób stosujących dietę wegańską, anorektyków, alkoholików, osób starszych, które nie odżywiają sie prawidłowo, u chorujących na choroby żołądka, w zespole wrodzonego niedoboru czynnika zewnętrznego, przy zwiększonym zużyciu przez organizm i u chorych na  AIDS.

Objawy ogólne to:

- osłabienie
- męczliwość
- upośledzenie koncentracji
- bóle i zawroty głowy
- tachykardia (przyśpieszone bicie serca)
- bladość skóry i błon śluzowych

Objawy ze strony układu pokarmowego:

- utrata czucia smaku
- pieczenie języka
- utrata łaknienia
- chudnięcie

Objawy neurologiczne (często wyprzedzają inne objawy):

- parestezja, czyli drętwienie palców dłoni i stóp
- osłabienie
- niepewność chodu
- zaburzenia czucia wibracji, dotyku
- zaburzenia czucia głębokiego - temperatury i bólu
- spadek siły mięśniowej kończyn
- napięcia mięśniowe o typie spastycznym
- zaniki nerwów wzrokowych

Objawy psychiczne:

- zaburzenia poznawcze od łagodnych do otępienia
- zaburzenia zachowania: apatia, drażliwość
- zaburzenia świadomości
- stany depresyjne

Rozpoznanie następuje na podstawie badania poziomu witaminy B 12 w surowicy krwi. Norma to 148 - 740 pmol/l. Niedobór rozpoznawany jest przy stężeniu poniżej 89 pmol/l. Leczenie polega na podaży witaminy B 12 w dawkach leczniczych.

2010-07-30


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu