Menopauza

To proces trwający kilka lat, jego efektem jest brak miesiączki. Może rozpocząć się około 48 roku życia, w Polsce wg. statystyk wiek menopauzy naturalnej to 51 lat.

Okres 2 -3 lat przed i po to tzw. okres perimenopauzy, nazywany też przekwitaniem lub klimakterium. Największy wpływ na wiek, w którym wystąpi u kobiety menopauza mają geny, ale także środowisko i styl życia.

Z medycznego punktu widzenia proces menopauzy można wyjaśnić zmniejszoną produkcją estrogenów przez jajniki. Ich niedobór może spowodować wystąpienie pierwszych objawów nawet kilka lat przed ostatnią miesiączką.

 

Najpierw pojawiają sią zmiany w cyklu miesiączkowym: zaburzenia regularności, nasilenia krwawień, uderzenia gorąca i towarzyszące im obfite poty. Brak estrogenów powoduje też uczucie suchości w pochwie, co powoduje dyskomfort podczas współżycia. Zwiększa się skłonność do infekcji układu moczowo- płciowego, skóra staje się wiotka, osłabia się siła mięśni, piersi tracą jędrność, przerzedzają się włosy, a nawet może pojawić się hirsutyzm tzn. męskie owłosienie twarzy.

Menopauza nie jest chorobą, ale sprzyja rozwojowi nadciśnienia, miażdżycy, osteoporozie, cukrzycy typu 2, otyłości a nawet nowotworom. Ma też ogromny wpływ na psychikę i samopoczucie kobiety. Kobieta wydaje się sobie nieatrakcyjna i mniej wartościowa, zaczyna się izolować.

 

Często zbiega się to z opuszczeniem domu przez dorosłe dzieci, dołącza się uczucie samotności, co psycholodzy nazywają "syndromem pustego gniazda". W efekcie kobieta robi się nerwowa, drażliwa, nawet kłótliwa. Mogą pojawić się stany depresyjne lub zmiany nastrojów, od euforii do depresji. Kobiecie trudno jest zapanować nad emocjami. Innymi objawami są: zaburzenia snu, napady lęku, trudności w skupieniu uwagi, pobudzenie ruchowe, słowotok, mogą pojawić się myśli samobójcze.

Gdy pojawią się pierwsze objawy, warto zwrócić się po pomoc do lekarza ginekologa. Odpowiednio dobrana terapia pomoże w opanowaniu lub złagodzeniu tych objawów. Zazwyczaj stosuje się hormonalną terapię zastępczą (HTZ). Doustnie lub przez skórę podaje się preparaty z estrogenami. Objawy mijają już po kilku tygodniach ich stosowania.

 

Czytaj także: Hormonalna Terapia Zastępcza

2010-08-16


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu