Łokieć tenisisty

To stan zapalny zewnętrznej powierzchni stawu łokciowego. Bolesna dolegliwość, która dotyka nie tylko tenisistów, ale także informatyków, sekretarki i mechaników.
Przyczyną powstania jest zazwyczaj długo trwające przeciążenie mięśni z powtarzającymi się mikrourazami. Choć dolegliwość nazywana jest „łokciem tenisisty", ta grupa stanowi tylko 10% pacjentów.
Częściej zapadają na nią ludzie pracujący przy komputerze: informatycy, pracownicy biurowi, sekretarki. Jej powstawaniu sprzyja specyficzny układ rąk w czasie pisania na klawiaturze. Występuje także u ludzi wykonujących ruchy nadgarstka typu wkręcanie śrubokrętem: mechaników, elektryków, krawców, skrzypków, wioślarzy. Zwiększone ryzyko „łokcia tenisisty" zauważono też u ludzi palących tytoń.
Schorzenie może spotkać osoby między 30 - 65 rokiem życia. Jest długotrwałe i ma charakter nawracający. W okresach zaostrzenia ważne jest ograniczenie pracy nadgarstka, a przy bardzo silnych bólach jego unieruchomienie. Szybką ulgę przynoszą leki o działaniu przeciwzapalnym W większości przypadków obserwuje się spontaniczne wyzdrowienie (zazwyczaj w ciągu 1-2 lat).
2010-07-26