Lato z komarami

Wystarczyło kilka deszczowych dni, by w kałużach i rozlewiskach komary znalazły sprzyjające warunki do rozmnażania. Niestety do rozwoju jajeczek potrzebują także naszej krwi.

Komary uaktywniają się wieczorem, a czynnikiem, który im sprzyja jest wilgoć. Stojące przez dłuższy czas kałuże i błota, woda deszczowa zalegająca w ogrodowych pojemnikach to miejsca, w którym rozwijają się larwy tych owadów. Specjaliści od profesjonalnego odkomarzania terenów zalecają, by zlikwidować wszystkie takie mokre miejsca, a nawet znacznie przerzedzić krzewy, ponieważ tam komary chronią się w ciągu dnia. Zdarza się jednak, że i to nie pomaga.

 

Reakcja na ugryzienie
Nieprzyjemne swędzenie i obrzęk to reakcja alergiczna na ślinę, którą owad wpuszcza po ukłuciu, aby krew nie zakrzepła. Komary piją naszą krew, ponieważ potrzebna jest im do produkcji jaj, a jednorazowo potrafią ich złożyć nawet kilkaset. U osób wrażliwych oraz u małych dzieci kilkakrotne pogryzienie w jedno miejsce może powodować pogorszenie samopoczucie, a nawet stan podgorączkowy. Na uporczywie swędzące obrzęki wiele osób musi stosować środki łagodzące. Warto więc zawczasu zapobiegać pogryzieniu.

 

Co odstrasza komary?
Nowością na naszym rynku, a hitem np. w USA są środki na komary zawierające olejek Citronella, którego zapachu nie znoszą te owady. Środki te są produkowane w innowacyjnej formule jako opaska na nadgarstek na komary z olejkiem Citronella , a także plastry na komary z olejkiem Citronella. Plastry są o tyle wygodne, że można je przyklejać na, co się chce: wózek dziecka, ubranie, namiot.

 

Równie bezpiecznym środkiem na komary i kleszcze jest również płyn Mosbito, który także zawiera olejek roślinny, a mianowicie olejek z lawendy. Ponadto płyn Mosbito nie zawiera DEET, a jedynie naturalne składniki aktywne i działa przez okres 6 godzin od naniesienia.

2011-08-03


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu