Kolano biegacza

Ból w stawie kolanowym, jest bardzo częstym urazem występującym u sportowców. W wielu przypadkach nie udaje się ustalić jego przyczyny, choć zdarza się, że jest spowodowany nadmiernym obróceniem stopy do wewnątrz.

W czasie prawidłowego chodu najpierw stawiamy piętę, a potem wraz z ruchem stopy do przodu, masa ciała przenosi się na jej zewnętrzną krawędź. Następnie obciążona zostaje wewnętrzna strona stopy. Częścią tego cyklu jest pronacja, czyli obrócenie stopy do wewnątrz, dochodzi wtedy do rozłożenia siły nacisku na całą stopę. W ten sposób zapewniona jest ochrona przed kontuzją.

Nadmierna pronacja sprawia, że rzepka ociera się o kość udową. Z czasem powtarzanie tego ruchu powoduje ból za rzepką, zwłaszcza podczas zbiegania z góry. Jeśli nie zostanie to skorygowane, chodzenie stanie się bolesne. Osłabione stawy skokowe są często odpowiedzialne za nadmierną rotację stopy do wewnątrz, ponadto stan ten może pogorszyć nieodpowiednio dobrane obuwie sportowe.

Pronację można skorygować wzamcniając mięśnie ud, stosując stabilizatory i rehabilitację. Najbardziej zaawansowany etap to operacja.

2010-12-10


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu