Kamica nerkowa

Jest jednym z najczęstszych schorzeń nerek. Choruje na nią około 5% ludzi. Dotyczy osób w każdym wieku, ale najczęściej pojawia się u mężczyzn między 30 a 50 rokiem życia.

Istotą choroby jest tworzenie się złogów ze składników moczu oraz odkładanie się ich w narządach i przewodach układu moczowego. W moczu występuje wiele nierozpuszczalnych lub trudno rozpuszczalnych w wodzie substancji. Małe spożycie płynów lub nadmiar tych związków w diecie, powoduje wzrost ich stężenia w moczu. Z czasem skutkuje to powstawaniem złogów w układzie moczowym.

Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi kamicy nerkowej między innymi są:

- uwarunkowania genetyczne
- wrodzone lub nabyte przeszkody w drogach moczowych utrudniające odpływ moczu
- przewlekłe zakażenia układu moczowego
- niewłaściwa, bogatobiałkowa dieta
- małe spożycie płynów

W początkowym okresie choroby, gdy kamienie są niewielkie, kamica przebiega bezobjawowo. Zdarza się, że kamica w tym okresie zostaje wykryta przez przypadek, przy okazji badań wykonywanych z innej przyczyny.

Jeśli kamień jest duży i zostanie uruchomiony, dostaje się do moczowodu i podrażnia jego ścianki. Zazwyczaj zdarza się to po intensywnym wysiłku fizycznym, nadużyciu alkoholu lub długotrwałym siedzeniu np. w podróży. Taką sytuację nazywa się atakiem kolki nerkowej.

Objawy kolki:

- nagły napadowy ból w okolicy lędźwiowej lub podbrzuszu
- nudności
- wymioty
- mimo parcia chory nie może oddać moczu
- krwinkomocz (potwierdzony badaniem)
- krwiomocz

Kamień w drogach moczowych, uniemożliwiający oddanie moczu, staje się przyczyną zakażenia, które może prowadzić do ostrej niewydolności nerek.

Leczenie kamicy nerkowej obejmuje farmakoterapię, rozbijanie kamieni ultradźwiękami lub laserem, przy dużych kamieniach także operację (zwykle metodą endoskopową).

Ważne jest określenie składu złogów - najczęściej są to złogi szczawianowe lub moczanowe. Zalecenia żywieniowe, których należy przestrzegać, różnią się w zależności od tego, jaki związek wytrąca się w postaci złogu.

2010-09-13


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu