Jak zapobiec nudnościom w podróży ?

Choroba lokomocyjna pojawia się, gdy dochodzi do zaburzenia funkcji ucha wewnętrznego, a dokładnie jego części zwanej błędnikiem.

Błędnik odpowiedzialny jest m.in. za zmysł równowagi. Jego zaburzenie spowodowane jest niezgodnością bodźców jakie odbieramy podczas podróży – według zmysłu wzroku przemieszczamy się, gdyż widzimy zmieniające się otoczenie, jednak nasze ciało pozostaje bez ruchu. To właśnie może prowadzić do nudności i wymiotów.

 

Jeśli jesteś pasażerem samochodu, patrz na krajobraz w oddali. Obserwowanie mijanych drzew może spotęgować złe samopoczucie. Natomiast jeśli jesteś kierowcą, zawsze utrzymuj swoją uwagę na drodze, ale poruszaj gałką oczną, tak by nie koncentrować się ciągle na tym samym punkcie.

 

Osoby wrażliwe, które są narażona na wystąpienie choroby lokomocyjnej powinny pamiętać, aby:

- nie czytać podczas podróży
- wyspać się przed wyjazdem
- przed podróżą nie spożywać posiłków, które są kwaśne lub tłuste
- przez cały dzień pić dużo wody,
- unikać spożywania napojów gazowanych oraz alkoholowych
- unikać palenia i wdychania dymu tytoniowego
- podczas podróży zawsze siadać przodem w kierunku jazdy
- podczas jazdy odchylić głowę do tyłu w stosunku do reszty ciała
- wybierać miejsce jak najdalej od osi kół np. miejsca w środkowej części autobusu

 

Objawy, które mogą sugerować wystąpienie mdłości to nagłe zmęczenie, osowiałość oraz brak apetytu. Aby nie dopuścić do wymiotów warto jest przewietrzyć pojazd, jeśli to możliwe zatrzymać się. Jeśli podróżujemy pociągiem można się przejść. Podróżny, który źle się czuje powinien głęboko oddychać przy otwartym oknie.

 

Na 30 minut przed podróżą można zażyć lek typu Aviomarin oraz Diphergan.
 

2011-06-07


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu