Hipotonia ortostatyczna

To spadek ciśnienia rozkurczowego (tętniczego) o więcej niż 20 mmHg po 3 minutach od zmiany pozycji z siedzącej na stojącą.

Niedociśnienie tętnicze, częściej dotyczy osób starszych, po 60 roku życia. W ciężkiej postaci charakteryzuje się niezdolnością do przebywania w pozycji stojącej dłużej niż kilka sekund lub do chwili wystąpienia omdlenia.

Przyczyną tej dolegliwości jest przemieszczenie znacznej ilości krwi (około 1 litra) do niżej położonych części ciała. Objawy główne to:

- zawroty głowy
- zaburzenia widzenia
- ból karku w pozycji stojącej tzw. ból wieszakowy
- czasem objawy niedokrwienia mięśnia sercowego
- ból wieńcowy
- zaburzenia równowagi
- mroczki przed oczami

mmHg to milimetry słupa rtęci – jednostka miary ciśnienia

2010-08-26


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu