Guzy mózgu

Guz mózgu to wszystkie nieprawidłowe tkanki rozwijające się w czaszce, normalnie wypełnionej przez mózg. Zmiana taka może być łagodna lub złośliwa. W obu przypadkach jest groźna dla życia.

O występowaniu guza mózgu mogą świadczyć następujące objawy:

- silne bóle głowy stałe lub napadowe - to znaczy takie, które pojawiają się nagle i ustępują po jakimś czasie

- zmiany osobowości - zmiany w zachowaniu i postępowaniu, zmiany nawyków, które nie dają się racjonalnie wyjaśnić, np. nagle osoba dotąd spokojna i miła staje się nerwowa, agresywna i złośliwa bez uchwytnej przyczyny

- zwiększona pobudliwość oraz zmiany nastroju

- senność

- napadowe wymioty, nudności

- niedowłady i zaburzenia równowagi

- zaburzenia słuchu, widzenia, mowy, smaku i zapachu

Najczęstszym niezłośliwym guzem mózgu jest oponiak, rozwijający się z opon mózgowych, cienkiej błony pokrywającej mózg i kanał rdzeniowy

Najczęstszym złośliwym guzem mózgu jest glejak. Zarówno glejak jak i inne pierwotne złośliwe nowotwory mózgu rzadko dają odległe przeżuty. Szybkość wzrostu tych nowotworów jest bardzo różna: niektóre mogą rozwijać się bezobjawowo przez lata, inne szybko doprowadzają do śmierci.

2010-08-06


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu