Gorączka zachodniego Nilu

Wirus zachodniego Nilu wywołuje zapalenie mózgu. Zachorowania następują głównie latem.

Rezerwuarem wirusa są ptaki, które przenoszą go z kontynentu na kontynent. Na człowieka przenoszą go głównie komary żywiące się krwią ptaków, ale też meszki, kleszcze i muchówki.

 

Do rozwinięcia wirusa potrzebna jest temperatura 22 stopni trwająca przez 12 dni. Jeśli choroba się rozwinie, pierwsze objawy pojawiają się w przedziale czasowym od 2 do 15 dni.

 W lekkiej postaci występują objawy podobne do grypy:

- gorączka
- bóle głowy
- bóle mięśni
- powiększone węzły chłonne
- czasem wysypka

W ciężkiej postaci przebieg jest gwałtowny, a objawy nasilone. Pojawiają się:

- nudności i wymioty
- trudności w połykaniu
- osłabienie mięśni
- zaburzenia koordynacji
- trudności w poruszaniu
- zaburzenia świadomości

Czasami może dojść do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, a nawet do ostrego porażenia wiotkiego. Zwykle choroba kończy się całkowitym wyleczeniem. Czasem mogą pojawić się powikłania, takie jak:

- dolegliwości mięśniowe
- bóle głowy
- zaburzenia pamięci i koncentracji
- depresja

Leczenie jest objawowe. Zachorowania są głównie notowane w Afryce, na Bliskim Wschodzie, i w Ameryce Północnej. Nie ma dostępnych szczepionek.

2010-08-19


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu