Gorączka

Gorączka to nieprawidłowe podwyższenie temperatury ciała. W przebiegu grypy, malarii, czy innych chorób, gorączka może występować równocześnie lub naprzemiennie z poceniem się i dreszczami.

Prawidłowa temperatura organizmu mierzona pod pachą wynosi 36,6º C,
w jamie ustnej 37ºC, a w odbycie 37,5ºC. Temperatura ciała jest nieznacznie niższa rano, tuż po przebudzeniu i uważa się ją za podstawową.

Kontrolę nad temperaturą organizmu człowieka sprawuje podwzgórze (część mózgu).


Najczęściej ciepłota organizmu wzrasta z powodu inwazji  drobnoustrojów chorobotwórczych, które pobudzają krążące we krwi krwinki białe do uwalniania pirogenów (substancji gorączkotwórczych).

Te substancje chemiczne wędrują z krwią do mózgu i pobudzają podwzgórze do zmiany temperatury ciała na wyższą. Reakcja taka jest częścią walki organizmu z zarazkiem, który często nie jest w stanie przeżyć, gdy temperatura chorego jest wysoka.

Znanym sposobem na obniżenie gorączki jest chłodzenie organizmu. Nie należy tego robić zimną wodą, a wodą o temperaturze niewiele niższej od temperatury ciała.

Można też przyjmować popularne leki na obniżenie temperatury, ale zdaniem wielu specjalistów należy je stosować dopiero od 38 stopni C (nie dotyczy to dzieci, u których nie jest wykształcony mechanizm termoregulacji).

Jeśli temperatura pomimo leczenia nie spada należy udać się do lekarza. Temperatura powyżej 39 męczy organizm, a temperatura powyżej 41 stopni stanowi zagrożenie dla życia.

2010-07-28


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu