Darmowe badania na HCV

10 tys. osób w Warszawie, Bydgoszczy i Wrocławiu będzie mogło wykonać bezpłatne testy na obecność wirusa zapalenia wątroby typu C (HCV).

Jest to możliwe dzięki Pilotażowemu Programowi Profilaktyki Zakażeń HCV. Adresy przychodni, które wykonują badania można sprawdzić na stronie stophcv.pl.


Lekarze podkreślają, że wirusem, który sieje spustoszenia w wątrobie i może doprowadzić do tak poważnych chorób jak marskość i rak tego narządu, bardzo łatwo jest się zarazić. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez krew.


Jest to możliwe w codziennych sytuacjach np. gdy myjemy zęby cudzą szczoteczką, korzystamy z usług fryzjera i kosmetyczki.  Do zakażenia może dojść także przy tatuowaniu i kolczykowaniu ciała. Jednak do większości (80%) zakażeń dochodzi w szpitalach i przychodniach w trakcie zabiegów diagnostycznych m.in. takich jak kolonoskopia i gastroskopia.


Badanie na obecność wirusa powinny koniecznie wykonać osoby, którym przez 1992 r. przetoczono krew lub inne produkty krwiopochodne. W latach 80 tych duża część krwi używana do transfuzji w szpitalach oddawana była przez wojsko. Szacuje się, że ok. 4 – 5% tej krwi była zakażona, więc wirus mógł się łatwo rozprzestrzenić. Wirus powodujący zapalenie wątroby  jest znany dopiero od 1989 roku.


Nie istnieje jeszcze szczepionka przeciw HVC, stąd specjaliści na całym świecie stawiają na wczesną diagnostykę. Eksperci szacują, że w Polsce nosicielami wirusa może być ok. 700 tys. osób, choć potwierdzonych przypadków jest do tej pory 50 tys.


Wirus jest bardzo trudny do wykrycia, bo w dniu zakażenia jak i przez następnych kilka lat nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Dlatego mówi się o cichej epidemii, czy wirusowej bombie zegarowej.


Program Stop!HCV skierowany jest także do uczniów, dla których opracowano specjalne lekcje edykacyjne, pracowników szpitali i lekarzy POZ. Program realizuje Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Polska Grupa Ekspertów HCV.


 

2011-01-25


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu