Czy zioła mogą szkodzić?

Rola ziół w walce z wieloma dolegliwościami i chorobami jest nieoceniona. Nie bez znaczenia są ich właściwości uspokajające i relaksujące. Duże zastosowanie znajdują też w kosmetyce. Jednak wiele osób lekceważy ich moc. Panuje powszechne przekonanie, że skoro jest to lek naturalny to nie może szkodzić. Tymczasem nawet zioła powszechnie uznane za bezpieczne mogą wywołać niepożądane skutki.

Zioła powinny być przede wszystkim stosowane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy zażywać preparatu nie wiedząc jak działa. Istotna jest także odpowiednia dawka. Ponadto każdy organizm jest inny. Inne więc mogą być reakcje na to samo zioło. Niewątpliwie nie należy zwiększać ilości przyjmowanego specyfiku w celu przyspieszenia jego działania. W nadmiarze może być przyczyną różnych dolegliwości. Zatrucia ziołami są co prawda rzadkie. Zazwyczaj wywołują dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Niemniej istnieją gatunki ziół niezwykle toksycznych. 
 
Największym błędem jest łączenie preparatów ziołowych z lekami. Substancje w nich zawarte mogą bowiem wzmacniać bądź osłabiać działanie farmaceutyków. Mogą również wchodzić z nimi w niebezpieczne interakcje. Co więcej producenci rzadko dołączają do ziół ulotki. Z reguły zamieszczają jedynie krótkie opisy na opakowaniu. Nie podają sposobu ich działania. Nie informują też o efektach ubocznych. Brak przeciwwskazań sugeruje, że preparat jest w pełni bezpieczny.
 
Niezwykle ważne jest również miejsce pochodzenia rośliny. Najbezpieczniej jest nabyć zioła w aptece lub sklepie zielarskim. Nawet samodzielne zebrane mogą okazać się szkodliwe. Zioła rosnące przy ruchliwej drodze lub fabryce nie nadają się do użytku. Gromadzą bowiem w sobie metale ciężkie, takie jak ołów. Duże znaczenie ma także sposób ich przyrządzania. Należy ściśle przestrzegać zaleceń. Nieumiejętne przygotowane mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Najbezpieczniej jest konsultować terapie ziołowe z lekarzem.
 

2013-07-15


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu