Cukrzyca może być bezobjawowa

Raz na 3 lata każdy powinien wykonać badanie na poziom cukru. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby po 45 roku życia. O wystąpieniu choroby mówimy, gdy stężenie cukru we krwi na czczo, wynosi więcej niż 125 mg.

Cukrzyca to metaboliczna choroba, może być dziedziczna. Charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem glukozy (cukru) we krwi. Ten stan nazywamy hiperglikemią. U dzieci nie sposób jej przeoczyć, bo widać od razu objawy, natomiast u dorosłych często występuje bezobjawowo. Według ekspertów w Polsce żyje 2 miliony osób chorych na cukrzycę, ale co druga osoba nie jest świadoma tej choroby.

 

Istnieją dwa typy cukrzycy. Specjaliści mówią także o występowaniu stanów nietolerancji glukozy, które mogą rozwinąć się w cukrzycę. Dlatego tak ważne jest regularne badanie cukru we krwi.

 

Cukrzyca typu 1 – jest spowodowana brakiem insuliny przy uszkodzeniu komórek trzustki, które ją wydzielają. Jest to choroba autoimmunologiczna (układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo i działa niekorzystne na komórki). Pojawia się u dzieci i osób młodych. Leczy się ją podając insulinę, pacjent musi ją przyjmować przez całe życie. Jeśli jej nie dostarczy, może zapaść w śpiączkę.

Cukrzyca typu 2 – jest to najczęstsza postać choroby. Tkanki i komórki stają się oporne na działanie insuliny, nie reagują na nią. Wtórnie dochodzi do wyczerpania komórek trzustki i insulina przestaje być wydzielana. Na początku leczy się ją dietą tzw. cukrzycową i podawaniem leków doustnych. W kolejnych etapach chorzy mogą wymagać podawania insuliny. Np. okresowo przy zawale serca lub udarze mózgu.

Cukrzyca może powodować uszkodzenie narządów i sprzyja powstawaniu chorób takich jak: zaćma, miażdżyca, zawały serca, impotencja, niewydolność nerek i wielu innych.

Diagnozuje się ją wykonując badanie krwi na poziom glukozy. Jej objawy to:

- wzmożone pragnienie

- częste oddawanie moczu

- uczucie suchości w ustach i pieczenie języka

- senność

- bóle brzucha

 

Osoby narażone na cukrzycę, które powinny badać poziom cukru co najmniej raz w roku, to:

- osoby z nadciśnieniem tętniczym, oraz chorobami sercowo - naczyniowymi

- osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca

- osoby z nadwagą

- kobiety, które w ciąży przechodziły cukrzycę ciążową. Polega ona na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów i ustępuje po porodzie.

2010-10-18


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu