Cukrzyca może być bezobjawowa

Raz na 3 lata każdy powinien wykonać badanie na poziom cukru. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza osoby po 45 roku życia. O wystąpieniu choroby mówimy, gdy stężenie cukru we krwi na czczo, wynosi więcej niż 125 mg.
Cukrzyca to metaboliczna choroba, może być dziedziczna. Charakteryzuje się zbyt wysokim poziomem glukozy (cukru) we krwi. Ten stan nazywamy hiperglikemią. U dzieci nie sposób jej przeoczyć, bo widać od razu objawy, natomiast u dorosłych często występuje bezobjawowo. Według ekspertów w Polsce żyje 2 miliony osób chorych na cukrzycę, ale co druga osoba nie jest świadoma tej choroby.
Istnieją dwa typy cukrzycy. Specjaliści mówią także o występowaniu stanów nietolerancji glukozy, które mogą rozwinąć się w cukrzycę. Dlatego tak ważne jest regularne badanie cukru we krwi.
Cukrzyca typu 1 – jest spowodowana brakiem insuliny przy uszkodzeniu komórek trzustki, które ją wydzielają. Jest to choroba autoimmunologiczna (układ odpornościowy nie funkcjonuje prawidłowo i działa niekorzystne na komórki). Pojawia się u dzieci i osób młodych. Leczy się ją podając insulinę, pacjent musi ją przyjmować przez całe życie. Jeśli jej nie dostarczy, może zapaść w śpiączkę.
Cukrzyca typu 2 – jest to najczęstsza postać choroby. Tkanki i komórki stają się oporne na działanie insuliny, nie reagują na nią. Wtórnie dochodzi do wyczerpania komórek trzustki i insulina przestaje być wydzielana. Na początku leczy się ją dietą tzw. cukrzycową i podawaniem leków doustnych. W kolejnych etapach chorzy mogą wymagać podawania insuliny. Np. okresowo przy zawale serca lub udarze mózgu.
Cukrzyca może powodować uszkodzenie narządów i sprzyja powstawaniu chorób takich jak: zaćma, miażdżyca, zawały serca, impotencja, niewydolność nerek i wielu innych.
Diagnozuje się ją wykonując badanie krwi na poziom glukozy. Jej objawy to:
- wzmożone pragnienie
- częste oddawanie moczu
- uczucie suchości w ustach i pieczenie języka
- senność
- bóle brzucha
Osoby narażone na cukrzycę, które powinny badać poziom cukru co najmniej raz w roku, to:
- osoby z nadciśnieniem tętniczym, oraz chorobami sercowo - naczyniowymi
- osoby, u których w rodzinie występowała cukrzyca
- osoby z nadwagą
- kobiety, które w ciąży przechodziły cukrzycę ciążową. Polega ona na zaburzeniu metabolizmu węglowodanów i ustępuje po porodzie.
2010-10-18