Co powoduje utratę zębów

Przyzębica zwana też parodontozą to przewlekłe schorzenie przyzębia. Powoduje utratę zębów, także zdrowych. Stanem alarmowym jest krwawienie i nadwrażliwość.

Choroba przyczynia się do zanikania wyrostków zębowych, obniżają się dziąsła, pojawia się ropotok zębowy i rozchwianie zębów.

Nieznane są wszystkie jej przyczyny, ale brak higieny jest jedną z nich. Zapalenie przyzębia jest następstwem zapalenia dziąseł. Powstaje w wyniku długotrwałego zapalenia wywołanego drobnoustrojami chorobotwórczymi, które gromadzą się w miejscu zetknięcia dziąseł z zębami.

Osad ten zawiera florę bakteryjną i resztki pokarmu. Nie usuwany twardnieje i zamienia się w kamień zębowy. Drażni dziąsła, powodując obrzęki i ból. Z czasem coraz mocniej uciska tkankę miękką dziąsła, która cofając się przed nim, obkurcza się.

Szyjki  zębowe odsłaniają się i stają się wrażliwe na zmiany temperatury oraz słodkie i kwaśne pokarmy. Zęby są wtedy luźno osadzone w szczęce i mogą wypadać.

W celu zapobiegania parodontozie należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej: myć zęby po posiłkach, regularnie usuwać kamień nazębny, używać nici dentystycznej i szczoteczki międzyzębowej. Jest to cienka szczoteczka, która wygląda jak miniaturowa szczotka do butelek. Można ją kupić w każdym dużym sklepie, a nawet na allegro. Używa się jej podobnie jak nici.

Kamień usuwa się tylko u stomatologa. Częstość usuwania kamienia zależy od tego jak szybko się gromadzi, w zależności czy ktoś pali, pije kawę, colę, herbatę. Kamień powinno się usuwać 1-2 razy w roku.

2010-08-20


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu