Niedoczynność tarczycy

W skrajnej postaci zwana obrzękiem śluzowatym. Szczególnie groźna jest dla kobiet w ciąży, gdyż grozi wadami dziecka.

Inną postacią, zwykle przebiegającą z niedoczynnością tarczycy jest choroba Hashimoto. Jest to choroba autoimmunologiczna. Polega na przewlekłym zapaleniu tarczycy, prowadzącym do jej powiększenia, uszkodzenia oraz zmniejszonym wytwarzaniu hormonów. Choroba Hashimoto częściej atakuje mężczyzn.

Objawy niedoczynności tarczycy:
- wzrost masy ciała
- senność
- zmęczenie
- zaparcia
- zmiany skórne -  skóra staje się grubsza, sucha, zimna, łuszcząca
- mniejsza potliwość
- paznokcie stają się grubsze, rosną powoli
- włosy są szorstkie, rzadkie, przedwcześnie siwieją
- głos staje się grubszy, matowy
- pojawiają się obfitsze miesiączki
- wzrasta uczucie zimna
- mogą pojawić się zaburzenia pamięci 

Niedoczynność tarczycy leczy się podając odpowiednie dawki hormonów.

2011-02-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu