Nadczynność tarczycy

Przyczyną nadczynności bywają: guz przysadki, zapalenie tarczycy, guzek gruczołu tarczowego.

Najczęściej przybiera ona postać choroby Graves – Basedowa, która jest schorzeniem autoimmunologicznym.
 
Objawy tej choroby to:
- spadek masy ciała
- nerwowość
- drażliwość
- bezsenność
- zmęczenie
- osłabienie mięśniowe
- drżenie rąk
- uczucie gorąca
- nadmierne pocenie
- biegunka
- przyspieszenie akcji serca wywołujące kołatania
- wytrzeszcz gałek ocznych
- czasem zapalenie oczu

Ostra nadczynność tarczycy, zwana przełomem tarczycowym, występuje m.in. podczas ciężkiego zakażenia po zabiegu chirurgicznym, w czasie ciąży lub po odstawieniu leków. Przełom tarczycowy objawia się:

- nagłą gorączką
- szybką akcją serca
- zaburzeniami psychicznymi prowadzącymi do delirium i śpiączki.

Nadczynność tarczycy leczy się tyreostatykami, czyli lekami, które mają za zadanie zatrzymanie nadmiernej czynności tarczycy. W niektórych przypadkach konieczne bywa leczenie operacyjne.
Leczenie ma na celu doprowadzenie do eutyreozy - stanu równowagi hormonalnej w tarczycy.
 

2011-02-24


Get the Flash Player to see this player.

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu