Choroba Parkinsona

Nazwa choroby pochodzi od lekarza, który po raz pierwszy ją opisał. Jest to choroba ośrodkowego układu nerwowego, która występuje u około 1% populacji. Zazwyczaj występuje po 60 roku życia, ale zdarza się również u osób młodszych.

U chorego na Parkinsona powstają zmiany zwyrodnieniowe komórek nerwowych w mózgu w tzw. istocie czarnej. Neurony wytwarzają tam substancję zwaną dopaminą. W wyniku zaburzeń dochodzi do niedoboru dopaminy w mózgu.

Choroba postępuje wolno i stopniowo. Na początku objawy są trudne do zauważenia – chorzy stają się „niezgrabni” ruchowo – mają trudności w wykonywaniu prostych czynności ruchowych jak wstanie z łóżka. Później zaczynają się pojawiać drżenia mięśniowe – spoczynkowe.

Pomimo leczenia choroba prowadzi do inwalidztwa. Należy pamiętać, że chorzy na chorobę Parkinsona powinni być rehabilitowani, co pozwala im na zachowanie sprawności dłużej. W leczeniu stosuje się zestawy leków indywidualnie dobrane dla pacjenta.

2010-09-13


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu