Choroba legionistów

Chorobą legionistów nazywa się zapalenie płuc wywołane przez bakterię Legionella pneumophila. W normalnych warunkach bakterię tę spotyka się w wodach stawów. Może występować w miejskich fontannach.

W 1976 roku zidentyfikowano ją jako czynnik etiologiczny tajemniczej, bardzo zakaźnej choroby płuc, która dotknęła 200 osób uczestniczących w konwencji Legionistów Amerykańskich w Filadelfii. Stąd też wzięła się potoczna nazwa choroby.

Epidemia ta była skutkiem obecności drobnoustrojów w hotelowym systemie klimatyzacyjnym.

Od tamtego czasu rozpoznano około 20 rodzajów bakterii wywołujących legionellozę. Bakterie kolonizują urządzenia wodne, sanitarne i klimatyzatory – wszędzie tam gdzie jest woda i rdza.

Bakterie te przenoszą się drogą powietrzną – w postaci aerozolu, czyli dostają się bezpośrednio z powietrzem do płuc. Bakteria występuje na całym świecie, i wg danych WHO co roku choruje na legionellozę od 20 do 100 tysięcy osób. Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny.

Objawy choroby legionistów występują nagle, po okresie inkubacji, który wynosi 2-10 dni. Są to: ogólne złe samopoczucie, dreszcze, nudności, wymioty, biegunka, bóle głowy i  mięśni, dezorientacja, kaszel i gorączka, nawet do 40 stopni.

Na początku kaszel zwykle jest suchy, stopniowo ulega nasileniu i pojawia się szara lub podbarwiona krwią plwocina. Podstawą leczenia jest antybiotykoterapia.

2010-07-27


Czytaj także:

Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu