Choroba Addisona

Bardzo rzadka choroba układu hormonalnego, znana także jako cisawica. Częściej zapadają na nią kobiety. Przyczyną jest niedobór hormonów produkowanych przez korę nadnerczy.

Powstaje zapalenie autoimmunologiczne - także w przebiegu zakażeń (grzybiczne, wirusowe) i przerzuty nowotworowe.

Objawy:
-osłabienie
-skłonność do zasłabnięć
-męczliwość
-osłabienie siły mięśniowej
-spadek masy ciała
-nudności, wymioty
-drażliwość
-biegunka
-spadek nastroju
-niedociśnienie tętnicze
-przebarwienia skóry (w miejscach eksponowanych na słońce, też na łokciach, dłoniach, otoczkach sutkowych i na bliznach )
-wypadanie włosów
-stałe uczucie zimna
-zaburzenia miesiączkowania
-cierpnięcie kończyn
-częstomocz

Chorobę leczy się poprzez uzupełnianie hormonów kory nadnerczy. Leki podaje się w określonych dawkach i o określonych porach, symulujących wydzielanie fizjologiczne.

2010-08-26


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu