Cholesterol

Należy do grupy substancji tłuszczowych dostarczanych częściowo z pożywieniem, a częściowo wytwarzanych przez organizm.

Jest cennym budulcem ściany komórek oraz surowcem wykorzystywanym przy produkcji hormonów. Bez cholesterolu nie działałby prawidłowo układ nerwowy i mięśniowy, jelita oraz serce.

Aby mózg mógł sprawnie funkcjonować musi znajdować się w nim około 40 g czystego cholesterolu. Przemieszcza się on wraz z krwią po całym organizmie w postaci powiązanej ze specjalnymi białkami (lipoproteinami).

Cholesterol występuje w dwóch postaciach:


- LDL - cholesterol o niskiej gęstości, zwany „złym". Jest sprawcą miażdżycy
- HDL - cholesterol o wysokiej gęstości , zwany "dobrym" 

Jeśli „złego cholesterolu" jest zbyt dużo, może osadzać się w tętnicach zmniejszając ich przekrój. Pogrubiając i usztywniając je prowadzi do rozwoju miażdżycy. W ten sposób ogranicza ilość przepływającej przez tętnice krwi, co prowadzi do powstawania ognisk zapalnych w ich ścianach i tworzeniu się zakrzepów. Może to spowodować udar mózgu, zawał serca lub uszkodzenie nerek.


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu