Brzuch w czasie ciąży

Przebarwienia na skórze, znamiona oraz ciemna, pionowa linia na brzuchu, pojawiają się często w czasie ciąży. Skąd bierze się ciemna linia na brzuchu?

U kobiet w ciąży pojawia się charakterystyczna, ciemna linia biegnąca od pępka do wzgórka łonowego. Wraz z pojawieniem się tej linii, ciemnieją też brodawki sutkowe. Jest to splot włókien kolagenowych ciągnących się od wyrostka mieczykowatego przez pępek aż do spojenia łonowego. Skóra w tym miejscu ma jaśniejszy kolor, stąd nazwa. Początkowo ta linia nazywa się Linea Alba – linia biała. Następnie, gdy zmienia kolor podczas ciąży, zwana jest Linea Negra - linia czarna.


Zmiana koloru linii na brzuchu

W czasie ciąży, a dokładnie w drugim jej trymestrze, linia biała zmienia kolor na ciemny, co jest spowodowane zwiększoną produkcją melaniny w organizmie ciężarnej kobiety. Melanina, to pigment odpowiadający za kolor skóry). To właśnie on zabarwia białą linię, wcześniej prawie niewidoczną, na brązowawy kolor. Linia ta szczególnie wyraźnie zaznaczona jest u brunetek , gdyż u nich występuje większa ilość tego barwnika. Ciemny pasek zniknie po porodzie i zabarwienie skóry będzie takie, jak przed ciążą.


Mało widoczny ślad po porodzie

Jedyna linia, jak może zostać po porodzie, to pozioma blizna po cesarce. Można zapobiec jej powiększeniu i brzydkiemu wyglądowi stosując specjalne silikonowe plastry na blizny . Pomogą one w pierwszych dniach po zdjęciu opatrunku z rany, gdyż złagodzą ból i swędzenie, a także w późniejszym procesie gojenia, gdy rozjaśniają i wygładzają tworzącą się bliznę.

Więcej informacji na temat powrotu do formy po porodzie oraz zapobieganiu brzydkiej bliźnie po cesarce w artykule Brzuch po porodzie.
 

2011-08-10


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu