Ból podczas chodzenia

Jeśli czujemy ciężkość w nogach, bolesne skurcze, pieczenie lub ostry ból w okolicach łydek, stopach, udach, biodrach lub pośladkach może okazać się, że cierpimy na zarostowe zapalenie żył.

Inna nazwa schorzenia to chromanie przestankowe. Jest ono wynikiem zmniejszonego przepływu krwi w mięśniach podczas wysiłku fizycznego

Objawy zależą od stopnia nasilenia choroby. Zwykle występują po przejściu jakiegoś dystansu. Chory zatrzymuje się wtedy, aby odpocząć i po krótkim odpoczynku ból zazwyczaj mija. Często bywa też tak, że chory wie, że po przejściu pewnej odległości pojawia się ból, więc zatrzymuje się, aby go uniknąć.

W miarę postępu choroby, ból pojawia się po przejściu coraz krótszego dystansu, a nawet w czasie spoczynku. Stopa staje się obolała, skóra jest sucha i łuszcząca. Złe krążenie powoduje powstawanie owrzodzeń podudzi lub stóp, a w terminalnym niedokrwieniu – nawet zgorzel.

Przyczyną chromania przestankowego jest miażdżyca. Powstawaniu choroby sprzyjają: palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca i brak aktywności fizycznej.

Jeśli po długim lub krótszym chodzeniu pojawi się u nas ból łydek, należy się udać do lekarza. Lekarz na podstawie wywiadu i badania postawi rozpoznanie i dobierze odpowiednie leczenie. Choroba ma charakter postępujący i nie da się jej zapobiec.

2010-07-29


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu