Bliski kontakt z żądłem

Gdy zostaniesz użądlony, nie panikuj. Dla większości z nas nie jest to nic groźnego. Jednak niektórym osobom potrzebna jest pomoc medyczna. Kilka poniższych wskazówek pozwoli Ci szybko zorientować się w sytuacji i skutecznie nieść pomoc.

Owady, takie jak osy i pszczoły, żądlą wtedy, gdy czują się zagrożone. Przy ukąszeniu wypuszczają jad. To ich mechanizm obronny. Dla większości ludzi jest to bolesne, ale nieszkodliwe. Jednak niektórzy mogą mieć natychmiastową i niebezpieczna reakcję alergiczną.

 

Jeśli zauważysz któryś z następujących objawów, od razu szukaj pomocy lekarza.

 

- obrzęk i swędzenie w innych częściach ciała

 

- świszczący oddech

 

- ból głowy

 

- wymioty

 

- przyśpieszone bicie serca

 

- zawroty głowy

 

- omdlenie

 

- trudności w połykaniu

 

- obrzęk na twarzy lub w jamie ustnej

 

Te sygnały świadczą o ogólnej reakcji alergicznej. Użądlenie może także powodować wstrząs anafilaktyczny, czyli silną reakcję alergiczną z objawami pojawiającymi się od 3 – 60 minut po kontakcie z alergenem. Objawy wstrząsu mogą być łagodne jak swędzenie i obrzęk lub śmiertelne, wtedy występują trudności z oddychaniem i nagły spadek ciśnienia krwi.

 

Osoby uczulone na jad owadów, powinny mieć przy sobie strzykawkę z adrenaliną. Warto o tym pamiętać latem, przed wyjazdem na wakacje. Taką jednorazową dawkę na wypadek silnej reakcji po użądleniu, przypisuje lekarz i można ją kupić w aptece.

 

Jeśli żądło zostało w skórze, usuń je najszybciej jak to możliwe. Możesz użyć do tego powierzchni z twardymi krawędziami, np. karty kredytowej. Nie próbuj wyciskać żądła pęsetą lub palcami by nie zwiększać ryzyka większego wchłonięcia jadu.

Żądło pszczoły ma woreczek z jadem, więc uważaj by nie przedziurawić go przy wyjmowaniu.

 

Po użądleniu:

 

- Umyj obolałe miejsce wodą z mydłem

 

- Przyłóż do niego zimny okład

 

- Użyj środka przeciwhistaminowego w kremie lub sprayu, który zapobiegnie swędzeniu i obrzękowi

 

- Jeśli użądlenie jest bardzo bolesne, możesz wziąć tabletkę przeciwbólową.

 

- Nie drap by nie doprowadzić do infekcji.

 

Jeśli bo 48 godzinach nadal utrzymuje się obrzęk i zaczerwienienie skonsultuj się z lekarzem.

 

2010-07-09


Komary i zdrowie człowieka

Jedne z najbardziej znienawidzonych owadów na całym świecie – a na pewno najbardziej niewygodne dla mieszkańców Polski podczas spędzanych na świeżym powietrzu pięknych dni wiosny i lata. Komary zyskały taką złą sławę z jednego powodu. Samice tych niewielkich owadów odżywiają się wysysając krew ze zwierząt stałocieplnych oraz z ludzi.

więcej

Psychoterapia i redukcja szkód zjednoczone

W pierwszym kwartale 2012 Daily Telegraph wzbudził sensację informacją na temat nowego leku dla osób uzależnionych od alkoholu podawanego w celu redukcji ilości spożywanego alkoholu. Powołał się przy tym na eksperymentalne próby leku. Tabletka dziennie sprawiła, że osoby uzależnione zamiast wypijać ponad 80 g alkoholu piją co najwyżej 30 g dziennie. Preparatem tym okazał się nalmefen o handlowej nazwie Selincro, który już rok później trafił do europejskich aptek.

więcej

Jak godzić zdrowie z przyjemnościami?

Propaganda, która w ostatnich latach słusznie ostrzega przed konsekwencjami zażywania alkoholu sprowadziła ten napój do wspólnego kąta z wódką i spirytusem. Nie zmienia to jednak faktu, że piwo po czystej wodzie i herbacie jest nadal trzecim, najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie.

więcej

Co zrobić, gdy ukąsi nas kleszcz?

Często nie wiemy, co zrobić w sytuacji, kiedy ukąsi nas kleszcz. W obawie przed boreliozą możemy swoją ignorancją skrzywdzić się jeszcze bardziej i dotkliwiej. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego filmu z Medplaneta TV.

więcej
Kontakt O nas Regulamin Miasto Video Zdrowie Styl życia Psyche Medycyna Choroby Bez Tabu